Pracownicze Plany Kapitałowe i financial wellbeing – Case Study

Pracodawca o zatrudnieniu 250+, będący w tzw. I transzy zobowiązanych do zawarcia PPK, spełnił obowiązek i zawarł umowę o zarządzanie oraz umowę o prowadzenie z jednym z dostawców PPK zgodnie z ofertami dostępnymi na stronie https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html.

Program PPK został wprowadzony w sposób pozbawiony cech zachęcania, a także (co jest zabronione) zniechęcania do uczestnictwa. Pracodawca dokonuje systematycznie budżetowania wynagrodzeń na kolejne lata kalendarzowe.

W toku tych prac doszedł jednak do przekonania że może, korzystając w uldze składki do ZUS, podnieść wpłatę do PPK ze swojej strony i dokonywać wpłaty dodatkowej na rzecz uczestników. Jednak zanim dokonał podniesienia wpłat ze swojej strony, postanowił że potrzebne będzie dokonanie przeglądu rynku i wyłonienie nowego dostawcy PPK.

Potrzebował więc wsparcia, które polegało w tym przypadku na zaopiekowaniu całego procesu doboru nowego dostawcy PPK oraz pomocy przy wypracowaniu reguł różnicujących wpłaty dodatkowe na rzecz różnych grup uczestników, które oparte byłyby o kryteria ustawy i politykę wynagradzania u danego pracodawcy.

W takim przypadku rekomendowane byłoby dodatkowo wprowadzenie programu edukacji finansowej uczestników i osób zatrudnionych (tzw. financial wellbeing), dzięki któremu uczestnicy lepiej rozumieli zasady i korzyści płynące z PPK, a także innych rozwiązań (jak IKZE) w postaci ulgi podatkowej PIT pomniejszającej podstawę opodatkowania właściciela IKZE.

Angażujemy się w .to
co najważniejsze

Koncentrujemy się na obsłudze średnich i dużych przedsiębiorstw

Kontakt

Potrafimy sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom. Chętnie poznamy Twoje potrzeby i oczekiwania.